hoşgeldiniz

aslında

P1020615 Sağlıklı ve çevre dostu bir ev yapma çabamız içerisinde bazen yanlış anlaşılıyoruz. Sentetik yapı malzemelerinden uzak durduğumuz için kanserden mi korkuyorsunuz, diyorlar. Kanserojen olması bir ürünün en kolay anlatılır olumsuz tarafı olduğu için itiraf etmeliyiz ki buna sık sık başvurduk. Ancak esas gerekçemiz bu olmadı.

İlkesel olarak, doğallıktan uzak, insan ve çevreye zararlı, ömrü içerisinde olduğu kadar sonrasında da doğa ile uyuşmayan (yani geri dönüşümsüz) ürünlerden uzak duruyoruz. Dünya gidişatı ise tam tersine, sentetik, insan ve çevreye zararlı ancak ucuz ve kolay işlenir ve erişilebilir ürünlerden yana gelişiyor. Maalesef hepimizin  (ve çoğu kez bizim de) işimize geliyor, “kolay al-kullan-gerisini düşünme” ürünler. Ancak dünyaya söyleyecek bir çift sözümüz varsa, onu da sadece söylev olarak değil, uygulama ile beraber sarfetmek istedik. İstiyoruz ki, evimizi yaparken, tıpkı diğer eylemlerimizde olduğu gibi biraz düşünelim, farkında olalım, alternatiflerimizi görebilelim ve mahkum olduğumuz ürünlerin etkilerinden (bize, doğaya, insanlığa ve dünyaya) haberdar olalım. Ucuza veya değil ancak kolay erişilebilir ve kullanılabilir ürünlerin bedelini ağır ödemek zorunda kalacağız, er ya da geç. Sadece çevresel boyutu değil, vazgeçtiğimiz insanlığımız da endişelendiriyor beni.

Bir ürünü kanserojen olduğu için kullanmamamın sebebi, bencilce kanserden kaçmaya çalışmam değil, kanserojen ürünlerin dünyayı kaplamasına olan duruşumdan dolayı olduğunu anlatabilmek isterim. Bizim de bilmediğimiz, telaş ile akıntıya yöneldiğimiz durumlar oluyor-mesela ahşap koruyucularda, temel üzeri membran kullanırken gibi. Yavaş yavaş bu karşı duruşun bilgisinin de yayılacağına ve çarelerin gelişeceğine inanıyorum ve buna katkı vermek istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: