hoşgeldiniz

güncenin marifeti

In neden bir günce on 24/01/2010 at 20:30

Güncemize 3 Mayıs 2009’de, inşaatımıza 15 Mayıs 2009’da başladık. 24 Ocak 2010’da bu güncenin sayfalarına ziyaret sayısı 30 bine dayandı*. Küçük Evim’in güncesi’ne başlama nedenimize ‘neden bir günce’ yazısında değinmiştim: bizim zor ulaştığımız bilgileri derlemek, paylaşmak, doğru yaptığımızı yaymak, yanlış yaptığımızı göstermek istemiştik. Şimdi görüyorum ki, bizim bu günce ile paylaşmaya çalıştığımız bilgi kadarı, bize geri döndü. Biz anlattık, okuyanlar cevap verdi, yardım etti, yol gösterdi.

Bizimkine benzer yola girenleri bulduk. Güncemiz, bizi kimlerle tanıştırdı/yakınlaştırdı bakın: Meyvelitepe’den Jale Hanım ve İsmail Bey (ki Karamürsel’de yanlarına gittik), Bostancık’dan Tuğrul ve Pınar, Alternatif Yaşam’dan Murat Faik, Etrim’den Zeynep ve Cevat Karaman; ayrıca Birol ve Funda, Veysi Özdemir, Mehmet Akif Asmaz…

İdil Gaziulusoy’un, sürdürülebilir tasarım, üretim ve tüketim ile ilgili düşünen ve üretenleri bir araya getirmeyi amaçlayan iletişim ağı “02 Türkiye Kollektifi”nden günce sayesinde haberimiz oldu.

Günce ile bizi bulan, sonra da köyümüzde bizi ziyaret edenler de oldu: İTÜ Mimarlık’ta boşluklu duvarlar (cavity walls) üzerine master yapan Dilek Tokgöz, Eylül’de ziyaretimize geldi. Nasıl gidiyor acaba çalışması?

Zeytinburnu tıbbi bitkiler bahçesi’nin çıkardığı “Sağlık Çevre Kültürü Dergisi” adına Efsun Sertoğlu da güncemizi izliyormuş, Derginin 4. sayısı için dosya konusu ‘Ekolojik Mimari’ olarak belirlenince, söyleşiye geldi Efsun. Biz de anlattık evimize neden ‘ekolojik’ sıfatını yakıştırmadığımızı. Söyleşi için tıklayın.

Günce sayesinde bizi bulan ve ziyaret edenler arasında, Samsun’dan Akar Ailesi de vardı. Harman tuğla ile ev yapmak istiyorlardı; nasıl gidiyor planlar acaba?

Yeni tanışmaların yanında, eski dostlara tekrar ulaştık güncemiz sayesinde; Mete Hacaloğlu ile Melda Keskin yılların arasından selam uçurdu bize, günce sayfalarında. Mete’nin Marmariç grubunu, Melda’nın Fırtınakuşu’nu keşfettik.

Hoş sürprizlerden biri de, Ev Bahçe Dergisi’nin Ocak 2010 sayısında, “Adım adım ekolojik ev” yazısında kısa kısa anonimleşmiş satırlarımızı görmemiz oldu. Küçük evim özelinde olmasa da, sözlerimiz bulunmuş, seçilmiş, taşınmış ve daha farklı kişilere ulaştırılmış dedik; hoşumuza gitti.

Bakın siz şu güncenin işine. Sevgi ve bilgi paylaştıkça artarmış sözü doğru. Biz paylaşmak için günceye başlarken, sonunda yine kazançlı biz çıkmışız. Teşekkürler küçük evimin tüm ziyaretçilerine. Tekrar karşılaşmayı dileriz.

* Inşaatın başlamasının yıldönümünde (15 Mayıs) ziyaret sayısı 50,000’i buldu.

Reklamlar
 1. Bildiğinizden farklı bir yola çıktığınızda öğrenilecek çok şey oluyor gerçekten. Bu bağlamda bloglar ve samimi paylaşımlar çok faydalı ve öğretici oluyor. Sizin bloğunuzda da gerçekten ciddi bir içerik oluştu zaman içerisinde. Selamlar

 2. Sevgili Bilgi, biz de güncemiz sayesinde senin gibi çok değerli dostlar edindik. Ev bahçe dergisini almıştım ben de (itiraf ediyorum takvimi için), içine şöyle bir göz gezdirivermiştim, şimdi o yazıyı dikkatle bir okuyayım bakalım.
  Ne mutlu günce tutup çok güzel dostluklar kuranlara.
  Gönülden sevgi ve selamlar
  Jale

 3. Türkiye’nin farklı bir çok yerinde aynı hedefe yönelen insanların ortak bilgi havuzunda toplanması ve bilgiyi paylaşması çok verimli oluyor. Hepimiz ilgilerimiz doğrultusunda farklı şeyleri keşfedip, paylaşıyoruz. Bilgiyi paylaştığım ve onlardan öğrendiğim dostlarıma ben de teşekkür ediyorum.

 4. Beni blog yazmaya başlatacak kadar etkileyen yazılarınız ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Sayenizde açtığım blog’uma sitenizin linkini de hemen ekledim. Umarım bir sakıncası yoktur sizin için. Yolum düşerse sizi ve evinizi ziyaret etmek isterim. Sevgiyle kalın.

  • Mustafa Bey,
   Nasıl heyecanlanarak okudum Ömer Burak Çiftliği Blogunuzu… O kerestelerin, çıkma kiremit ve kapıların macerası çok çok güzel. Güzel günlerde oturun ve çiftliğiniz bereketle dolsun, taşsın.
   Takip edeceğim blogu ve tekrar karşılaşmak dileğiyle. Sevgiler. Bilgi

 5. bugün 3 mayıs, blogunuzun yıldönümü kutlu olsun.

 6. Merhaba Bilgi,

  Blogunuzu ahşap bakımı ile ilgili bilgi ararken az önce gördüm. Büyük şehirlerde yaşayan birçok kişinin sürekli hayal edip yapmaya cesaret edemediği bir şeyi yapmış olmanızı imrenerek inceledim 🙂 2 yıl kadar önce Digiturk-HomeTV’de Kevin McCloud’un sunduğu Grand Designs adlı bir program vardı (http://www.channel4.com/4homes/on-tv/grand-designs). Eşimle sürekli onu izler, birgün oradakilere benzer şekilde kendi yeşil evimizi yaptırmayı hayal ederdik. Sanırım eviniz bitmiş ve oturmaya başlamışsınızdır. Bitmiş halinin fotoğraflarını merakla bekliyoruz.

  Sevgiler.

 7. Merhaba Zeynep Hanım. Size ve eşinize selam saygılar sunuyor “Küçük Evinizde” mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum. Sizleri internette, yeni aldığım ancak yapım aşamasında olan “Apartman” dairesi için “doğal yalıtım malzemeleri” araştırması sırasında tanımak mümkün oldu. Sitenizi şu an inceliyor ve tecrübelerinizden faydalanarak yapılacak olan dairemizin daha doğal ve yaşanılır olması için gayret sarf ediyorum. Yazımın konusunda “cesaret”‘ den söz ettim, bunun sebebi; Bir İnşaat Teknikeri olarak kendimin böyle bir konuya cesaret gösteremediğim için (çeşitli sebeplerden), ayrıca günümüzde hemen, hemen hiç olmayanı gerçekleştirdiğiniz içindir. Ancak bazı küçük ancak inşaat için büyük sonuçlar doğurabilen (Şimdi Olsa)hatalara rağmen bunu başarmanız, aynı zaman da buna cesaret etmeniz bile büyük başarıdır. Kutluyorum. Ben Samsun’un Atakum ilçesinde ikamet ediyorum. Bir hemşerimizin bu başarısı bize onur verir. Sizleri ve “Küçük Evinizi” gerek merak ettiğimizden(Arkadaşımla) gerekse teknik konularda sizin bilgi ve birikimlerinizden(özellikle yalıtım konusunda) yararlanmak ve karşılık görüş alış verişinde bulunmak amacıyla ziyaret etmek isteriz. Kısa bir sürede olsa değerli vakitlerinizi bize ayıra bilir misiniz bilemiyorum.
  Selam ve saygılarımla “Küçük Evinizde” mutluluklar dileğimle..Hoşcakalın.
  Orhan AKIN-SAMSUN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: