hoşgeldiniz

şömineyle ısınma

In ısınma on 08/08/2009 at 11:39

Bu evde şömineyle ısınacağız!

Güneşle ısınmaya güvenemeyecek kadar kuzeydeyiz; güneşi ancak bir takviye olarak görebiliriz. Doğal gaz olmadığına göre tercihimizi fosil yakıtlardan yana yapacak olsaydık mazot ve kömüre mahkumduk.

heatpumpIsı pompalarını da dikkate aldık. Isı pompaları, toprakta, havada veya suda depolanmış ısıyı evi ısıtmada kullanma ilkesiyle çalışan yeni teknoloji aygıtlar. Toprak kaynaklı ısı pompasını anlatmak en kolayı: bunlarda kalorifer suyu, ev altında yerin derinliklerine (70-100 metre) kadar inerek borularla dolaştırılıyor. Yerin altında derinliklere indikçe boru içindeki su ısınıyor ve evin içine bu ısıyı taşıyor. Bir avantajı ısı pompasının aynı zamanda serinlemek için de kullanılabiliyor olması. Teknik olarak detayına girmeyeyim (ben de anlamıyorum çünkü). İlgilenenler Isı pompası sitesinden, veya Ecotec firmasından bilgi alabilir. Ancak, ısı pompalarında suyu döndürmek için kullanılan pompalar elektrik ile çalışıyor. Bu da aslında ısı pompalarının yenilenebilir enerji kaynaklı olup olmadığı tartışmasını getiriyor. Diğer yandan, radyatör  suyunu belli bir dereceye kadar ısıtabildiğinden takviye için, bölge koşullarınıza göre, bir yakıt kullanmanız gerekebiliyor. Gerçi yerden ısıta sistemi ile kullanılan ısı pompalarında bu ihtiyaç daha az görülüyor.

Yenilenebilir enerjiler içinde bize en uygun olan odunla ısınmak olarak göründü. Çiftlik arazimiz içinde küçük bir orman alanımız var. Ağaç kesmeden, kuru dalları toplayarak belki idare ederiz, edemediğimizi de yakacak odun alarak temin edebiliriz.

“Şömineyle önünüz ısınır, sırtınız donar” diyorlar. Doğru, eski çiftlik evindeki şömine aynen öyle. İnsanın kendini şöminenin içine atası geliyor ısınabilmek için. Ancak hayli etkin şömine ve sobalar da var. Çok araştırdık, sonunda Türkiye’de Hürsan’ın şöminecilik airchaufftecrübesinde ikna olduk. Teknoloji Avrupa, üretim Türkiye. Bildiğimiz şöminelerden farklı olarak önü camekan ile kapalı, ağır döküm (200-300 kg) şömineler bunlar. Sıcak hava, şöminenin hemen üzerindeki “ısı odası”nda toplanıyor, buradan da hava kanalları ile istenen odalara taşınabiliyor. Bacadan sıcak hava değil sadece yanma gazı çıkıyor. Salınan CO2, ağacın yıllarca depoladığı CO2 olduğundan fosil olduğu iddia edilemez. Sürdürülebilir bir orman yönetimi ile bu CO2 ağacın ömrü boyunca depolanır, odun olarak yandığında da salınır ve bu döngü ağacın ömür döngüsü ile beraber devam eder. Biliyorsunuz doğalgaz, kömür veya mazotta tükettiğimizin yerine yenisini koyamıyoruz.

Dönelim şömineye, önü kapalı olduğu için, yanma için gerekli oksijen, şöminenin altında bırakılan küçük kanallarla hazneye alınıyor. Bu giriş sınırlı olduğu için odun da yavaş yavaş içten içe yanıyor. Yani açık şöminelerde olduğu gibi odanın oksijenini tüketmiyor ve odunları hor diye yakıp yutmuyor.

Bakalım, en azından tanıtımı bu şekilde. Hürsan, alıyor olduğumuz 80’lik döküm şöminenin evin yalıtımına bağlı olarak 100 ila 150 m2 alanı ısıtacağını iddia ediyor. Biz sıcak havayı, 105 m2’lik alt kat alanımızda dağıtacağız. Üst kata (30 m2) ısının merdiven boşluğundan zaten çıkacağını düşünüyoruz.

Bir de, ısı tutma kapasitesi yüksek kalın tuğla duvarlarımızın gündüz üretilen ısıyı tutarak, gece bizi ısıtmak için geri salacağı da bir başka güvendiğimiz nokta.

Belki öyle sıcacık bir evimiz olmayabilir, özellikle sabahları kalktığımızda alt kata inip şömineyi yakmak her seferinde tatsız bir rutin olabilir; ancak mazot ve kömürün de zahmetinin daha az olacağını kim iddia edebilir.

Ömümüz kış. Kısmet olur da evimize taşınmış olursak, beklentilerimizin ne dereceye kadar karşılandığını yine notlarıma düşerim.

Şömine alacaklar nelere dikkat etmeli? Tıklayın.

Kimileri Türkiye’den -kimileri değil- birkaç bilgi edinebileceğiniz site:
Olesen Sobaları
Meda Şömine Soba
Hürsan Şömine Soba

Hürpaş Şömine Soba
Aksan Şömine
Eskimo Şömine
Rayburn Isınma ve yemek pişirme sobaları
Heat Kit

Jotul sobaları

  1. benden size ısınma konusunda bir öneri (http://prity-tr.com/urunler/prity_sulu_somine/prity_sulu_somine_haznesi.htm)bu linkte bulunan şömineler ile hem şömine keyfi hem kalorifer keyfi aynı anda selamlar.

    • Harika.. Bu katkı için teşekkürler.. Evet sulu şömineleri de düşündük. Burada bahsini etmedim, ama sonra hava dolaştıranı tercih ettik… hava sirkülasyonlu sistemin daha verimli olacağı kanaatindeyim. Sulu sistemde suyu ısıttıkttan sonra bunun tekrar havayı ısıtmasını bekliyorsunuz.. Isınan hava dolaşımında ise, doğrudan şömine ile saylanan ısıyı dağıtıyorsunuz.
      Ancak sulu sistemlerde de dağıtım daha kolay olabilir.. Her noktaya taşıyabilirsiniz..

  2. Isı pompası konusunu epey araştırmıştık, sonunda yaptırmaya karar verdik, iki yıldır deneme olanağımız da oldu. Elektrik sarfiyatı en soğuk aylarda aylık yaklaşık 75 TL. civarında ve verdiği konfor da fazlasıyla yeterli. Isı pompaları maksimum 60 dereceye kadar suyu ısıtabiliyor. Bu nedenle yerden ısıtmayla kullanıldığında en fazla 30 derecelik suyla ev mükemmel ısınıyor. Ayrıca taban suyunun arazide yüksek olması da ısı pompasının verimini artırıyor, ek bir ısınma aracına gerek kalmıyor (Bu konuda genel bilgi http://meyvelitepe.typepad.com/meyvelitepe/bizim-evde-ne-yanacak.html adresinde var) Isı pompası konusunda epey bilgi sahibi olduk, sorularınız olursa gerekirse telefonla da haberleşebiliriz.
    Diğer evimizde çift ısı odalı hürsan şömine var. Şömine olarak gerçekten iyi bir seçim ama bu iklimde bile tek başına yeterli olmadığını söylemeliyim.

    Sevgiler…

    • Meyvelitepe’deki yazınızı ilgi (ve biraz ah tüh vah) ile okudum. Ismini verdiğiniz water furnace ısı pompası sistemini uygulayan ısımas‘ın web sitesini de inceledim. Muhakkak iletişime geçip bizim evimiz için teklif isteyeceğim. Bu katkı için çok teşekkürler.

      • Linkini verdiğimiz yazıyı yazdığımızda sistem henüz yeni kurulmuştu, bir kaç deneme dışında yaşama fırsatımız olmamıştı. Sayenizde konu açılınca sistemin kullanımı ve kurulumu ile ilgili güncel deneyimlerimizi de yazıya ilave ettim.

        Sevgiler

  3. sene 95,
    Sakarya Hendekte yaptığımız evi jotul kataloglarında gördüğümüz şekilde ısıtmayı düşündük.
    Şömine bacası hazırlandı.O yıllarda bizim maddi gücümüz hazır bir sistem almaya elverişli değil …Hemen suntadan bir kapalı sistem şömine yaptık….
    aaaa ne gülüyorsunuz
    merak etmeyin ateşi onun içinde yakmayacağız tabii
    büyük vidalarla birbirine eklenecek şekilde imal edilen bu sunta şömine söküldü,parçalar emektar Subaru Justynin arkasına yüklendi ver elini Düzcede dökümhaneye…
    bu uzun bir hikaye ben iyisi mi blogumda uzuzn uzun yazayım siz de merak ederseniz oradan okuyun
    sizi çok takdir ettiğimizi ve ilerleyen yaşımıza rağmen önümüzdeki yıllarda yeni bir ev yapıp bir dağbaşına yerleşme arzumuzu tazelediğiniz için sizi sevdiğimizi eşim ve kendi adıma bildiririm .

    • Nalan hanım, bu ne tatlı bir mesaj. Teşekkür ederim.
      Blogunuzda yazının devamını da büyük bir keyifle okuyordum ki, orada kaldım. Bazen noktalar beklemediğiniz bir anda geliyor.

  4. İzmir Şömine Yeni arayüzü ile sitesinden şömine ile alakalı bilmediginiz tüm konulara cevap veriyor. S.S.S bölümünü incelemenizi tavsiye ederim.
    http://www.izmirsomine.com/sorular.html

  5. hürpaşı önerdiğiniz için teşekkürler

  6. Serkon A.Ş. olarak bir çok marka ve modelde ısı pompası sunuyoruz. Değerlendirmenizi rica ederiz.

  7. Bende yeni arastirmaya basladim sizin yazinizi gorunce sizin bu isi pazarlayabilcek kadar bilginiz oldugunuzu fark ettim 😉 peki sonuc ne oldu sicak kis aksamlari hayal olmaktan cikti mi yoksa yine mi husran oldu ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: