hoşgeldiniz

ahşap sahneye girerken

In Yapı malzemesi (ahşap) on 24/07/2009 at 09:49

P1020387

Duvarlarda çıkma tuğla kullanamadığımıza değinmiştim. Bunu ahşapta başardık. Evin tüm ahşap işleri, Kastamonu’daki eski evlerden çıkan ahşaplardan yapılacak.

Bunun için Kastamonu’ya gidip 25 m3 ahşap seçtik, yüklettik ve bugün geldiler. Evdeki, pencere ve kapı lentoları, denizlikler (pencere altı), kirişler, yer döşemeleri, çatı için ızgaralar, banyo ve mutfak için tezgah ve dolaplar 100 yıllık sarı çamlarla yapılacak. Bir kısım da, bizim çiftlikte, birkaç yıl önce su kanalı geçerken kesilen ve kurumuş meşelerden kullanıyoruz.

Çıkma ahşap ile hem yeni ağaç kullanmamış olacağız (biraz daha çevre dostu, ne dersiniz), hem de ahşaplarımızın daha estetik ve sağlam olacağına inanıyoruz. Kimine göre, eski ahşap ömrünü doldurmuştur, ev başımıza çöker. Kimine göre ise, eve yeni ahşap sokmamak gerekir. Bu ikinci gruba göre, yeni ahşap “çalışır”, yani eğrilir-bükülür, genişler-küçülür. Eski ahşabın özünü alırsanız, içindeki reçine odunu artık taş gibi yapmıştır. Ne böcek girebilir, ne de ahşap çalışır, çürür.

Türkiye’de eski ahşabın (ve diğer çıkma yapı malzemelerinin) değeri henüz yaygın olarak bilinmiyor. Amerika‘da, Avrupa‘da gelişmiş arz-talebi, uzman firmaları var.

Türkiye’deyseniz, hele de Kastamonu’ya uzakta değilseniz, çıkma ahşap için Enkazcı Fahri’yi arayabilirsiniz. Telefonu (kendisinin izniyle yazıyorum): 0541 221 06 37. Nakliye işini de dert etmeyin; onu da Fahri hallediyor.

Fahri, samimi, dürüst bir insan. Size ihtiyacınız olan ahşabın en iyisini bulacağından emin olun. Ancak bu ahşabı işleyecek olan usta ile gider, ahşabınızı beraber seçerseniz daha iyi olur. Sonradan yakacak odun olmasın, hevesle ısmarladığınız antika ahşaplar.

Bu arada ahşap koruyucularla ilgili çalışıyorum bu günlerde. Hızla bulmamız gereken şey, bu ahşapları nasıl nem, böcek ve mantardan koruyacağımız. Hiç bir madde kullanmadan, ahşabın içindeki doğal reçineye mi güvenmeli, yoksa bir takım doğal veya değil malzemelere mi başvurmalı?

P1020376 P1010762 P1010583 P1020352

“Eski çamlara ne oldu” için tıklayınız.

 1. Merhaba,
  Bugün Araştırma yaparken size rastladım. Amerika‘da, Avrupa‘da gelişmiş arz-talebi, uzman firmaları var.
  İnanın ki buaralarda da var böyle uzmanlar.Biz ahşap karkas konusunda uzmanlaşmış bir şirketiz. Ahşap mühendisliği ve ahşap karkas yapılar konusunda bize danışabilir yardım alabilirsiniz.
  Güzel bir işe başlamışsınız hayırlı olsun, kolaylıklar dilerim.
  Bizi mutlaka çekinmeden arayınız.Bilgi paylaşımı konusunda cömertiz.
  Selamlar.
  http://www.asmaz.com.tr

 2. Merhaba; Ahşap konusunda Y. Mimar Çelik Erengezgin’in sitesini tavsiye ederim. http://www.erengezgin.net/

 3. Merhaba Faik Bey,
  Fırsatınız olursa ahsapkarkas.com sitemizi ziyaret etmenizi salık veririrm.
  Selamlar.

 4. Faik Murat Bey, yazılara bıraktığınız yorumlar ve yönlendirmeler için teşekkür ederim. Ayrıca, alternatifyasam.blogspot.com blog sayfanızı ilgiyle inceledim. Derya bilgiler var. Küçükevim’e de bağlantı koyduğunuz için çok teşekkür ederim.

 5. Merhaba inş halen buradaki mesajlara bakıyorsunuzdur. Doğal ve çevreye zararsız bir ev yapmak için yaptığınız araştırmaları çok takdir ettim inş herşey gönlünüzce olmuştur. Bizde köyümüzde küçük sağlığa ve çevreye zararsız bi ahşap ev yaptırmak istiyoruz ama şu zamanda dogal malzeme bulmak çok zor. Size şunu sormak istiyorum. Yarım metre taş su basman üstüne ahşap duvar ve ahşap çatı düşünüyoruz. Taş su basman yukarı nem veriyormu sizin bi tecrübeniz varmı.

  • Kübra hanım merhaba
   Taşın cinsine göre suyu yukarı verebilir veya vermeyebilir. Mesela volkanik taşlar çok kolay suyu emiyor ancak granit gibi daha sert olanlar o kadar emici değil. Bu şekilde düşünebilirsiniz.
   Bulunduğunuz bölgedeki uygulamalara bakabilir ve soruşturabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim. Güle güle oturmak nasip olsun.

   • Teşekkür ederim birkaç birşey daha sormak isterim inş sıkmam sizi. Yeni evimiz için meraklı ve heycanlıyımda biraz. Su basmanı yaptıktan sonra beklediniz mi yoksa kuruduktan sonra hemen evin geri kalanınıda yaptırdınız mı?

   • Ancak harcın kuruması kadar beklemişizdir. Sonra devam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: