hoşgeldiniz

temeli kuruya almak

In temel on 25/05/2009 at 19:50

Temelde beton üzerinde örülen 80 cm taş duvarın zeminden gelen nemi durduracağına inandığımızı söylemiştim… Oysa, taş duvarın kapilarite ile suyu yukarı iletmede betondan daha başarılı olduğunu dün hz. Google’dan öğrendim.

Yine dün öğrendiğim bir başka şey daha var. Taban suyunun yüksek olduğu, killi topraklar üzerinde, deprem bölgesinde veya oynak zeminde yapılacak evlerin toprak üzerine oturması tavsiye edilmiyor. Tam da bizim arazi bu tanıma uyuyor. Taban suyumuz yüksek, toprağımız killi, denize 5 km mesafedeyiz ve bir deltada olduğumuz düşünülürse aslında altımız deniz! Bunlar yetmiyormuş gibi Samsun Bafra 2. derece deprem bölgesi, sanırım.

Ancak bugün temel duvarını ören taş ustası Ahmet Usta ile konuştum. Taş nemi iletmez diyor. Üstelik de temelin içini doldurmazsak, daha fazla nem olur, böcek olur, koku olur diyor. Eh ustaya mı güvenirsin, webde bulduklarına mı? Biz ustaya güvenelim dedik. Temel duvarlarının içini doldurarak, evi taş ve mıcır dolgu üzerine oturtuyoruz.

.capilarite

 1. bizim evin oturdugu jeolojik yapi tam sizinki gibi olmasa bile bazi benzerlikler var. ornegin kili bol bir toprak. su esnada hic bir bosluk olmadan yapilmis olan temelin uzerinde, yani dogrudan yere yapisik olarak, oturan evimizin ici ve duvarlari bayagi rutubet yapiyor. hatta sanirim senin kapileri dedigin yolla yerden yukari dogru bizim duvarlar yer yer islaklik ve yer yer beyaz pamuk gibi kuf yapiyor. bizim ilk isimiz evin altina 30 cm derinliginde bir bosluk kazimak ve ustune tekrardan ayak basacagimiz zemini dosememiz olacak.

  cok nemli ve su tabakasi yuksek olan hollanda’daki evimizin altinda da boyle bir bosluk var, koku filan yapmadigi gibi, evimizin rutubetini azalttigina inaniyorum.

  yerel bilgi ve deneyimlerle donanmis insaat ustaniza inanmaniz gerekir ancak belki yukarda bahsettiklerim de yardimci olacaktir
  🙂

  sevgiyle,

  C

  • Kesinlikle bahsettiklerin çok yardımcı olacak… sanırım en önemlisi temel boşluğu bırakınca, havalandırmayı da unutmamak.

 2. Kayseri’de Gesi ve Guzelkoy civarindaki tas evleri dolasirken terkedilmis eski okul ile karsilasmistim. Tasimali egitimin oldugu donemde zaten okul kullanilmayacakti ancak yereldeki halktan okulun en buyuk sorunlarindan birinin tabandan suyu cekmesi oldugunu, o yuzden de binanin baska bir amacla kullanilmadini ogrendim (cok yazik cunku cok guzel ve cok eski bir yapi). Topragin yapisini tam olarak bilemiyorum, iklim tamamen farkli, nem kayseri icin bir sorun degil, ama dikkatli bakinca suyun neredeyse bir-birbucuk metre yuksege kadar ciktigini gorebildim ve okulun yasinin ne kadar eski oldugunu da dusununce uzun sure bunun bir sorun olarak yasandigin farkettim. Kayseri’de tas evler cok yaygin, yazdiklarinla ben de simdi merak etmeye basladim acaba bunun yerelde olan ama bu binaya uygulanmamis bir cozumu var mi? bir firsat bulursam bir sorayim bari. Sevgiler 🙂

  • Canan’ın (Orhun) önerdiği bir çözüm oldu: mümkün olduğu durumda, temelin altından 30 cm toprağı çıkarmak ve yapıyı temel duvarları üzerinde altından hava geçecek şekle getirmek… Tabi toprağı çıkarırken aynı zamanda aşağıda havanın geçmesini sağlamak gerekiyor… Bunun nasıl yapıldığını tam bilemiyorum; yani koca taş binanın altından toprak çıkarmak kolay değildir muhakkak.. Ancak binayı kurtarmak için denemekte fayda olabilir…

 3. Temel (su basmanı) ile yapı arasında bırakılacak havalandırılmış bölümler ideal çözümlerdir.Bu şekilde insan sağlığını tehdit eden iki önemli konu çözülmüş olur.
  Konuların ilki su veya rutubet. Rutubet insan sağlığının en büyük düşmanıdır.Bunu anlamak için altmışı aşmak gerekir ki zaten ondan sonrada iş işten geçmiş olur. Rutubet romatizmanın yanında solunum yolu rahatsızlıklarının da önemli sebeplerindendir.
  Konuların ikincisi ve ölümcüsü ise RADON GAZI’dır.
  Radon Gazı radyoaktif ölümcül bir gazdır. Topraktan, betondan ürer.
  Renksiz, kokusuz ve havadan ağır olduğu içinde evin içinde birikir.
  Radon Gazı solumak potansiyel akciğer kanseri ile eş anlamlıdır.
  http://www.asmaz.com.tr/tr/blog.asp?AID=1&BID=3&ID=8&do=show
  Dünya Sağlık Örgütü Radon Gazı ile ilgili acil eylem planları hazırlamıştır ve bütün dünya ülkelerinde bu konu ivedilikle işlenmektedir. http://www.who.int/ionizing_radiation/env/radon/en/
  Ya bizde durum nedir?
  Biz de durum vahim. Dünyada kabul edilen değerler 200-600 Bq/m3 iken Türkiye’de 400 Bekarel/m3 tür. http://www.taek.gov.tr/bilgi/bilgi_maddeler/analiz_kapaliortam.html
  Kontrol yok, duyanınız varsa haber versin. Devlet eli ile yaptırılan betonarme bloklar TOKİ, KİPTAŞ vs aslında tamamen birer kanser hücreleri. Amerika’da konut değerleri yapılan ekspertizlerde radon gazı oranlarına göre belirleniyor.
  Amerikadaki ölen bir insanı neden öldüğüne dair onlarca araştırma yapılıyor.(Bizde ölüm kağıdı, raporu almak 15 dakika)Amerikada akçiğer kanserinden ölen insanların % 18 bina içi radona maruz kalanlardan oluşuyor. Hiç sigara içmeyenler dahi. Şimdilerde ülkemizde pompalanan temiz hava sahası gibi promosyonları yapan sağlık bakanlığı sınıfta kalıyor. Etrafınıza bir bakınson üç beş senede akciğer kanserinden kaç yakınınız ve ya tanıdığınız vefat etti. Benim saydıklarım çok sayısını unuttum bile. Bunların içinde ağzına hiç sigara koymamışlar bile var.
  Konuyu fazla uzatmayacağım ilgili linklerden dersinize çalışırsınız.Takıldığınız konularda da rahatlıkla beni arayabilirsiniz.
  Son olarak temel inşatında attlanmaması gereken en önemli konu RADON GAZI YALITIMIDIR.
  MUTLAKA YAPILMALIDIR.
  Aslında radon gazı koruması tüm binada yapılmalıdır.
  http://www.radonguide.com

  Saygılarımla.
  Biz yaptığımız binalarda bunları yapmaya başladık bile.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: