hoşgeldiniz

evimiz ekolojik mi, yeşil mi, doğal mı

In mimari on 23/05/2009 at 23:42

Thomas WeberEkolojik ev, düşük enerji evi, pasif ev, doğal ev, yeşil ev, çevre duyarlı ev… Bizim ev hangisi? Uzun zaman bunlardan herhangi birini kullanabileceğimi düşündüm. Ancak şimdi hiçbiri diyorum. Belki olsa olsa çevre duyarlı geleneksel ev diyebilirim. Ama o bile mi değil acaba?

Her şeyden önce ekolojik ev veya akıllı ev olmadığını söylemeliyim. Ekolojik ev, her türlü enerji, su ve atık sistemleri çevresel etkileri dikkate alınarak tasarlanmış, teknolojinin bu hizmette kullanıldığı evler. Misal, evin kendi biyolojik doğal arıtımı oluyor, yağmur suyunu topluyor, lavabodan gelen suyu sifona dolduruyor, enerjisini rüzgar ve güneşten üretiyor ve hatta garajdaki arabayı ürettiği elektrik ile şarj ediyor, güneşin açısına göre otomatik olarak perdelerini ayarlıyor, hatta çatı saçakları uzuyor kısalıyor… Henüz deneysel olan, gelecek için kaçınılmaz olacak uygulamalar.

Pasif ev, ısınma için yıllık enerji kullanımı en fazla 15 kWh/m2; toplam enerji kullanımı (ısınma, aydınlatma, sıcak su vb beraber) en fazla 50 kWh/m2 olan evler için kullanılan ve Avrupa’da belli bir standardı ve sertifikalaması olan evleri tanımlıyor. Neredeyse nefesle ısınıyor bu evler. Düşük enerji evlerinde ise, toplam enerji kullanımı 100 kWh/m2’yi geçmiyor.

Yeşil ev veya çevre duyarlı ev biraz daha muğlak tanımlar. Doğal ev ise her türlü malzemesi doğadan “toplanarak” inşaa edilmiş, yapısıyla, içindeki yaşamıyla doğal ve yaşayan evler. Genellikle taş, ahşap veya kerpiç gibi yapı malzemelerini kullanıyor ve geleneksel mimariden esinleniyor. Ancak bu evler, yeni malzemeler denemekte de oldukça cesurlar: saman balyasından ev, pişmemiş toprak briket ev gibi. Organik, sıcacık renk ve formlarda oluyorlar. Çatıları çimen ve çiçek kaplı, duvarları toprağa gömülmüş, ahşapları işlenmemiş olabiliyor.

Doğal evler hariç hiçbiri (ekolojik, akıllı, yeşil, çevre duyarlı evler), malzemelerinde illa da doğalı kullanacağız iddiasında değiller. Enerji ihtiyaçlarını düşürmek adına, üretim süreçlerinde yoğun enerji ve kimyasal kullanılan mineral yalıtım malzemeleri (taş yünü, cam yünü) kullanabiliyorlar.

Biz doğal evlerden çok etkilendik ve esinlendik. Ancak tasarımımız doğal, geleneksel ve güneş mimarisinin bir harmanı oldu. Herhangi bir kategoriye koymayacağım. Enerji üretimi ve su kullanımı, atıklar konusunda iddialı olamadık. Ev tasarımı sırasında gelen pek çok öneriyi dikkate aldık, ancak çoğunu kısıtlı olarak uygulamaya sokabildik. Çünkü önerilerin çoğu ya uygulamadan uzaktı, ya da koşullara ve evin bütünlüğüne uymuyordu…

Daha çok çevremizdeki mevcut geleneksel yapılar, internetteki uygulama sayfaları, forumlar yön verdi hayallerimize. Bir de mimarımız Mustafa E. Peker ile arkadaşımız iç mimar Ayşegül Peker… Mimarımız neredeyse bizim ev projemizle yatıp kalktı aylarca. Evi her an değişen fikirlerimize uyumlu hale getirmede inanılmaz hassasiyet gösterdi. Ayşegül ise evin bütünüyle ilgili fikirlerini, pratik zekasını ve yaratıcılığını paylaşmada çok cömertti. Bu günce’nin bir amacını da onlara teşekkür etmek olarak görüyorum.  Bizim evimiz onların eseridir ve sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

 1. boyle bir dusunceyle yola cıkmanız kadar bunları paylasma fikriniz de ayrıca tesekkur edilmesi gereken bir konu.

 2. selamlar, öncelikle yazınızı inanılmaz beğendim ve bu kadar duyarlı olduğunuz için de sizi tebrik ettim.Tabi ki projenizin mimarlarını da tebrik ediyorum ayrı ayrı.Ben de bir yüksek mimar adayıyım.Ve çalışmış olduğum konular bu ekolojik mimarlığın tümünü kapsayan sürdürülebilir mimarlıkla ilgilidir.Yalnız şöyle bir durum var ki Türkiye daha bu tarz bir uygulama için çok da hazır değil maalesef.Türkiye’nin en ekolojik binaları diye adlandırılan son dönem yapılarında kullanılan malzeme,bulundukları konum ve kullandıkları sistemlere kadar ne kadar az ekolojik olduğunu görebilmek mümkündür.Sizin bu projenizin (anlattığınız kadarıyla doğruysa gerçekten) beni ne kadar umutlandırdığını anlatamam.Görmek için sabırsızlanıyorum
  not: çok çok geç gördüm 2009 tarihli blogunuzu…projenin ne durumda olduğunu ne şekilde öğrenebilirim?
  Mimar Gülsüm Sarı

  • Gülsüm Hanım, teşekkürler küçük evim’i ziyaretiniz ve güzel düşünceleriniz için. Dediğiniz gibi Türkiye’de henüz ekolojik ve doğal ev kavramları yeni. İyi uygulamalar yok denecek kadar az. Bizimki de malesef beklendiği kadar “ekolojik” olmadı. Şimdi olsa, daha da küçük, daha alçak tavanlı, daha küçük camlı bir ev yapardım. Aslında sanırım bu konuyu yeni bir blog yazısı olarak dile getirip paylaşmalıyım.
   İnşaatımız 2009 yılı sonunda bitti, ancak biz Temmuz 2010’da taşındık. Yani 1 yılı aşkın süredir küçük evimizde yaşıyoruz. Ancak halen içinde, etrafında yapı çalışmalarımız devam ediyor. Örneğin en son terasın üzerine çatı yaptık.
   Önümüzdeki dönemde de çevre düzenlemesi ile daha fazla uğraşacağız.
   Sevgiyle, Bilgi

   • Tekrardan selamlar Bilgi Hanım;
    Dün o kadar heyecanlanmışım ki google search’te ekolojik yalıtım malzemeleri diye araştırma yaparken tesadüf eseri karşıma çıktınız ve ilk bu sayfa çıkınca da hemen bir not bırakmalıyım düşüncesiyle sabırsız davranıp birşeyler karaladım.Dün evinizle ilgili detayları içeren tüm blog sayfalarınızı okudum.Gerekli tüm bilgiyi gerçekten üniversitede bir öğretim görevlisi edasıyla tane tane düzgün bir dille anlatmışsınız.Okurken kendimi üniversitede ekolojik ders dinlermiş gibi hissettim.Benim için güzel bir hikayeydi .Bir sonraki evinizin daha fazla ekolojik olması için yapardım dediğiniz durumları anlatan blogunuzu okumak için sabırsızlanıyorum.
    Sevgiler, Gülsüm..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: