hoşgeldiniz

mantar çatı

In çatı, yalıtım on 18/05/2009 at 21:16

Aralarında 5 cm boşlukla 3 sıra pres tuğla duvarlarımızda yalıtım yapmayacağız demiştik. Zeminde ve çatıda ise mantar levhalarda karar kıldık. 5 cm (50 mm) kalınlığında mantar levhaları kiremit altında, 2.5 cmlik mantar levhaları da zeminde kullanacağız. Gerektiğinde duvar yalıtımı için de kullanılabilecek eşsiz bir ürün.

Yüzde yüz doğal bir malzeme olan mantarın böcek, fare vb. düşmanı yok, zehirli değil ve yangına direnci yüksek. En önemli avantajı dayanıklılığı, yani evin yaşı kadar ömrü var. (Almanya’da yıkılan 45 yıllık bir binanın içinden çıkan mantar yalıtım levhalarının halen işlevini koruduğu görülmüş. Ben inanırım.) Ayrıca, nefes alıyor (biraz sınırlı gerçi) ancak suyu ve nemi emici değil (şarap şişelerindeki onlarca yıl dayanan mantarları düşünün). Isı iletkenliği katsayısı (lambda değeri) 0,038-0,040 W/mK arasında. Şunu da ekleyeyim, bir cm (10 mm) mantar yalıtım plakası, 12 cm delikli tuğla, 38 cm beton, 25 cm taş ile eşdeğer ısıl iletkenliğinde.

Mantarın bir kusuru ithal bir ürün olması. Mantar Portekiz, İspanya, Fas’ta yetişen mantar meşesinin kabuklarından elde ediliyor. Türkiye’de de Hatay bölgesinde 60’lı yıllara kadar mantar meşesinin bir yakın türünün (quercus pecudocerris boiss) doğal olarak yetiştiği biliniyor. Ancak kıymetini bilemediğimizden yok etmişiz. Aslında evimizin inşaatında yerli malzemeleri kullanmak temel ilkemiz oldu. Sanırım şimdilik mantar bunun tek istisnası.

Türkiye’de, Teknor mantar levhalarını deniz yolu ile ithal ediyor. Başka firmalar da var hiç kuşkusuz. Ancak firmaların yönlendirmesinden önce siz mantar levhalar, kullanımları ile ilgili bilgi edinin. Birkaç önerebileceğim site:

my barn conversion
amorim
la maison du liege
teknor
sanater

Yanlız dikkat! ithalatçı firmalar işin teknik uzmanı olmayabiliyorlar. İzmir’deki bir ithalatçı bize zemin yalıtımı için 10 mm, çatı yalıtımı için 2 mm kauçuklu mantar levha önerdi. Olacak şey değil! Çatı yalıtımı genellikle zemin yalıtımına göre 3 kat daha kalın olarak önerilir. Üstelik kauçuklu mantar ısı yalıtımı için orta seviyede etkin iken, ses ve titreşim emici olması açısından eşsiz bir ürün. Uçak, tekne, otomobil gibi ses ve titreşimin yoğun olduğu yerlerde kullanıyor. Ses yalıtımı için iyi olan bir malzeme illa da ısı yalıtımında da iyi olacak diye birşey yok.

Benim araştırmalarıma göre mantar ürünleri içinde en uygunu Expanda serisinde “agglomerato negro”. Bölgenizin iklim koşullarını dikkate alarak en az 50 mm’lik olanlarından kullanın derim. Bir tavsiye de çatıda kullanacağınız kalınlığı iki eşit plaka olarak serin. Örneğin 50 mm’lik kullanmaya karar verirseniz 25’lik iki plaka kullanmanız, 50 mm’lik tek plaka kullanmanızdan daha etkin oluyor. Niye mi? Bulursanız siz bana söyleyin!

manto_mantari

 1. Merhaba,

  Yeşil yapı konusunda bugüne dek gördüğüm en keyifli Türkçe içerik için sizi kutluyorum. Ayrıca paylaştığınız deneyim ve böylesi deneyimlerin Türkiye’de olanaklı olduğunu göstermeniz açısından da kutlamam gerekiyor.

  Yalıtımda mantar kullanımı hayli eski ancak bir o kadar da az bilinen bir uygulama biçimi. Biz Türkiye’de uzun süredir bu konu üzerinde çalışan bir firmayız. Şirketimizin adı da duyanların başta biraz komik buldukları Mantar Dünyası Ltd. Şti.

  Bu konu da diğer yapıcılık konuları gibi uzmanlık gerektiren bir konu. Yalıtım konusunda uzman olmayan firmaların kulaktan dolma bilgilerle yaptığı yönlendirmeler maalesef ürünümüz mantarın yanlış tanınmasına yol açıyor. Doğal, yenilenebilir ve çok üzün ömürlü bir ürün olduğu için insanlar mantar yalıtım levhalarından bir tür mucize bekler hale geliyorlar. Sanki mantar levha kullanıldığında çok küçük kalınlıklarla mükemmel sonuçlara ulaşılabilirmiş gibi bir beklenti oluşuyor. Bu beklentide insanlara abartılı bilgiler veren firmaların payı var. Oysa mantar, bir yalıtım ürünü olarak avantajlı ve dezavantajlı yönlere sahip. Ayrıca mantar yazlıtım ürünleri de çok çeşitli. Belirli bir fonksiyonu gören mantar levha başka bir yerde hiç bir işe yaramıyor, hatta daha olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Görünüm itibarı ile birbirinden ayrırt edilemeyen kimi mantar levhaların bile teknik özellikleri birbirinden çok farklı olabiliyor. Bu konuyu kendi deneyiminizle gündeme getirdiğiniz için size teşekkür ederim. Mantarla ilgili yalıtım konularında şirketimizin aşağıdaki sitelerinden bilgi alabilirsiniz :

  http://www.mantardunyasi.com
  http://www.silentcork.com

  Ayrıca bir danışmanlık şirketi tarafından hazırlanan şu site de ilginizi çekebilir :

  http://www.mantarsilte.com

  Sevgi ve saygılarımla

  Olcaytu Ulaş

  • Olcaytu Bey, çok memnun oldum mantarla ilgili bu tamamlayıcı bilgileri gönderdiğinize. Ayrıca blogu keyifli bulmanız da beni çok memnun etti. Teşekkür ederiz paylaşım için. Sevgilerle, Bilgi

 2. Samsun ekolü diyelim simdi 🙂 Samsun inssat ekolüne sorum su: Catida mantarin kullanimi nasil, gecen cok süre zarfinda?tesekkür ederim

  • Çatıda mantarın kullanımı ile ilgili bir sorun yaşamadık. Gerçi kiremitleri kaldırıp da bakmadık mantarımız halen orada mı diye? Ancak ne yazın sıcak, ne kışın soğuk gelmiyor başımıza 🙂 iyiye işaret olsa gerek!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: