hoşgeldiniz

buhar kesici veya buhar dengeci

In yalıtım on 18/05/2009 at 14:10

Buhar kesici ve buhar dengeci ayrı şeyler mi? Yalıtımla ilgili konuşurken ikisi de karşınıza çıkacak ve birbiri yerine kullanıldığını da göreceksiniz. Anladığım kadarıyla, buhar kesici (vapor barrier – pare vapeur) iç hava ve dış hava arasındaki tüm buhar geçisini durduruyor; buhar dengeci (vapor retarders – frein vapeur) ise tüm buhar geçisini durdurmuyor; malzemeye göre değişen oranlarda geçirgenliği var ancak yapı içinde buhar yayılımını yavaşlatıyor.

Örneğin, cam tipik bir buhar kesici. Bu yüzden, tek camlı pencerelerde kışın sabahları su buharı yoğuşması görürsünüz. Sıcak havanın soğuk hava ile karşılaştığı yüzeylerde su buharı yoğuşması oluşur. Duvar da buharı geçirmediğinde, yeterli havalandırma da yoksa, duvarlarda da böyle buhar yoğuşmaları oluşuyor.
Öte yandan, bazı kaynaklara göre, buhar kesici yoktur, her malzeme değişen oranlarda muhakkak buhar geçirir, hepsi aslında buhar dengecidir. Konu aslında epey karışık. Bazıları da yazın buhar kesici iken, kışın buhar dengeci olan malzemelerden bahseder…

Daha fazla karıştırmadan işi uzmanlarına bırakalım. Siz sadece dikkatli olun. Nefes alan bir duvar istiyorsanız buhar kesici veya buhar dengeci kullanmayın. Mecburum bölgem soğuk ve ısı yalıtımı benim için birinci öncelikte, diyorsanız, yalıtımı dış duvara yaparken, buhar kesiciyi iç duvara yapmayı düşünün. Aksi durumda yalıtım ve dış duvarınız arasında buhar sıkışır kalır ve duvarınızda nem birikerek hem küf yapar, hem de zamanla yalıtım malzemenizi de ıslatarak etkinliğini azaltır, hatta ileri vakalarda tam tersi etki yapmasına neden olur. Yani ısı tutmak yerine ısı kaçırmaya sebep olur; bunu anlamak için ıslak bir manto giydiğinizi düşünün. Ayrıca evinizde iyi bir havalandırma sistemi kurmayı da ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: